کانکس

امروزه با توجه به توسعه چشمگیر ساخت و ساز و همچنین نمودار صعودی جمعیت، استفاده از کانکس ها امری معقول و اقتصادی است. کانکس ها با توجه به نیاز های متفاوت ساخته می­شوند. این نیاز ها بسته به کاربرد و نوع مواد مصرفی برای ساخت این سازه متفاوت اند کانتینر.

از کاربرد های این سازه میتوان به: کاربرد در ساخت و ساز، کاربرد در خدمات شهری، کاربرد های مسکونی و کاربرد کانکس متحرک بودن آن ها اشاره کرد. همچنین قابل بازیافت و تعمیر بودن و قابلیت خرید و فروش آن ها به صورت دست دوم نظر بسیاری را جلب می­کند. اگر نظر شما نیز به این اقلام پر­کاربرد جلب شده است افتخار ماست که همراه ما باشید.

تاریخچه کانکس

 کلمه CONEX  مخفّفی برای اصطلاح Container Express  است. کلمه Container Express اولین بار در اواخر سال 1952 برای جایگزین تکمیل شده Transporter ها، که در جنگ جهانی دوم از جنس آهن سخت برای حمل و نقل کالاهای خانگی بدون آسیب و تخریب توسط ارتش ایالات متحده استفاده می­شدند، بکار برده شد.

اولین کانتینر برای حمل و نقل دریایی لوازم مهندسی و قطعات یدکی از انبار کلمبوس گرجستان به بندر سانفرانسیسکو و سپس به یوکوماهای ژاپن و همچنین کشور کره استفاده شدند. کانکس ها نه تنها تخریب و شکستگی حمل و نقل را کاهش دادند بلکه زمان حمل و نقل را نیز به صورت چشم­گیری کم کردند.

امروزه سازه ها علاوه بر صنعت حمل و نقل به شکل های متفاوتی به کمک انسان ها می­آیند. یک نمونه بارز برای حیاتی بودن وجود کانکس ها، استفاده از آن ها در مناطقی که دچار بلایای طبیعی شده اند، می­باشد. در کرمانشاه و سرپل ذهاب کانکس ها هستند که تخریب شدن مدارس و خانه هارا تا حد زیادی جبران می­کنند.

کاربرد کانکس ها

کاربرد کانکس ها

کاربرد کانکس ها

امروزه کاربرد های کانتینر از ابتدایی ترین شکلش که در بالا گفته شد بسیار فاصله گرفته است. برای مثال در اپیدمی کووید-19 این کانکس ها بودند که توانستند کمبود فضای بستری را در بسیاری از کشور ها جبران کنند.

کانتینر ها در انواع و اشکال و ابعاد زیادی با مواد اولیه مختلف ساخته می­شوند. هر یک از این سازه ها نیازی را برطرف می­کند، خواه نیاز به خوابیدن نگهبان باشد و خواه نیاز به یک دفتر جمع و جور و شیک.

  • کانکس خدماتی

کانکس ها در سطح شهر کاربرد هایی مانند عابر بانک، ایستگاه کتاب فروشی، سرویس های بهداشتی، کیوسک های فست فود ها و کافی شاپ ها دارند و روز به روز نیز استفاده از آنها به دلیل استحکام و زیبایی بیشتر در کنار قیمت به صرفه بیشتر می­شود.

همچنین در محل های ساختمانی نیز کاربرد زیادی دارند. مانند انبار وسایل و مصالح، اتاق نگهبانی، اتاق صرف غذا و استراحت پرسنل، اتاق برگزاری جلسه و حتی آبدارخانه.

  • کانکس مسکونی

استفاده دیگری که کانتینر ها دارند شکل مسکونی آن ها است. نه در حد یک اتاق یا یک حال، بلکه در حد یک ویلای بزرگ! در بسیاری از مناطق سرسبز به علت سخت بودن ساخت و ساز و رساندن مصالح و به طول انجامیدنش بسیاری از مالکین تصمیم به استفاده از کانکس ها در اشکال شیک و بزرگ برای اقامت می­گیرند کانکس مسکونی.

با این کار زمان و هزینه کمتری صرف می­کنند و نتیجه ای رضایت بخش، مطابق با سلیقه شان دریافت می­کنند. کانکس های امدادی نیز بسیار مهم و چشمگیر هستند. همانطور که اشاره کردیم در استان کرمانشاه پس از سیل، افراد بی خانمان در کانکس ها مستقر شدند. اتاق های نگهبانی و سرایداری نیز از دیگر کاربرد های این سازه ها است.

مقاوم سازی کانکس ها

مقاوم سازی کانکس ها

مقاوم سازی کانکس ها

 شاسی و اسکلت در مقاومت آن نقش اساسی دارند، چرا که از تغییر شکل و فروپاشی آن در گذر زمان و در شرایط سخت جلوگیری می­کنند. شاسی و اسکلت باید به گونه ای طراحی و سرهم شوند که وزن سازه وارد بر اسکلت به خوبی به شاسی وارد شده و از شاسی به زمین هدایت شود.

انتخاب مواد اولیه برای ساخت یک سازه، نیازمند آنالیز های فنی با رعایت استاندارد های خاص است. که کارشناسان ما با بیش از یک دهه تجربه با ارزیابی دقیق نیاز شما (از لحاظ ابعاد، امکانات، شرایط جغرافیایی و جوی و جزئیات دیگر)، این مواد اولیه را مشخص می­کنند.

روش ساخت کانکس

برای ساخت شاسی از تیر آهن و یا قوطی سنگین استفاده می­شود که قطر این ها به ابعاد، تعداد طبقات و بارگذاری روی سازه مورد نظر شما بستگی دارد. اسکلت کانکس نیز از جنس پروفیل سنگین یا نیمه سنگین، بر حسب مقاومت مورد نیاز، ساخته می­شود.

اجزای شاسی باید با دستگاه های استاندارد به صورت دور کلاف توسط جوش ممتد به هم متصل شوند. در مرحله بعدی اسکلت کانکس به شاسی جوش می­شود. پس از متصل شدن شاسی و اسکلت به هم، جوش ها توسط متخصص کنترل کیفی بررسی و تایید کتبی می­شوند. در نهایت بر اساس محاسبات متخصصان بادگیر هایی در چهار ستون کانکس نصب می­شوند. که در حین حمل و نقل از پیچیدگی و دفرمه شدن (از بین رفتن شکل) آن جلوگیری می­کنند.

مقاوم سازی ویژه کانکس

در برخی موارد مقاوم سازی ویژه سازه مورد نیاز است. برای مثال ممکن است منبع آب 2000 لیتری بر روی سقف کلبه ای قرار گیرد. در این صورت هنگام محاسبات مربوط به اسکلت باید وزن منبع آب در نظر گرفته شود. تا به خوبی و بدون ایجاد مشکل از طریق شاسی به زمین وارد شود.

عایق بندی کانکس ها

عایق بندی کانکس ها

عایق بندی کانکس ها

این ویژگی مبحث بسیار مهمی در زمان ساخت یک سازه است.چراکه برای مثال زمانی که یک کانکس به خوبی عایق بندی نشده باشد نیازمند انرژی زیادی برای گرمایش و سرمایش است. همچنین نسبت به حشرات و جانوران نیز ضعف نشان می­دهد و در برخی موارد از امنیت نیز می­کاهد. همچنین نبود عایق بندی استاندارد می­تواند باعث کاهش عمر مفید کانکس شود.

در دانشنامه آزاد پارسی، عایق بندی ” فرآیندی که مانع انتقال برق، گرما یا صوت از مکانی به مکان دیگر شود. یا انتقال این موارد را کاهش دهد” معنی شده است. مترادف عایق بندی در انگلیسی ایزولاسیون (isolation) است که به معنای ” پروسه یا حالت جدا بودن یا جدا شدن” است که مکملی برای احساس امنیت است. با این تعاریف اساسی بودن نقش عایق بندی کاملا مبرهن می­شود. عایق بندی سازه به سه صورت شکل می­گیرد که در ادامه به بررسی آنها می­پردازیم کانکس در اردبیل.

  • عایق بندی با استفاده از پلی استایرن

در این روش پلی استایرن (یونولیت)، که عایق حرارت و صدا است، با ضخامت 4 سانتی متر در بین ستون ها و همچنین اجزاء سقف و بدنه کار گذاشته می­شود. پلی استایرن مورد استفاده باید از نوع نسوز یا دیر سوز باشد و همچنین دارای فشردگی (density)  قابل قبول باشد. مورد دیگر این است که یونولیت هنگام برش برای عایق بندی کانکس، باید به صورت دقیق بریده شود تا در بین درز ها کیپ شود. این روش معمولا برای سازه کارگاهی (معمولی) مورد استفاده است.

  •  عایق بندی با استفاده از ترکیب فوم یا پشم سنگ به همراه پلی استایرن

در این روش نیز مانند روش قبلی از پلی استایرن در فضاهای خالی استفاده می­شود با این تفاوت که علاوه بر آن یک لایه فوم یا پشم سنگ به صورت رول روی سقف و بدنه باز می­شود.

این لایه در هنگام بارش باران و تگرگ باعث صداگیری سازه شده و همچنین انتقال گرما و سرمای بدنه سازه را به داخل کاهش می­دهد. این روش برای کانکس های ویلایی و مسکونی و همچنین سازه های پیش ساخته اداری مورد استفاده است

  • عایق بندی با استفاده از فوم پلی اورتان و روش تزریق

این روش با دارا بودن فشردگی فوم بیشتر و استفاده از مواد مرغوب تر باعث جلوگیری بیشتر از اتلاف انرژی می­شود. فوم پلی اورتان با چگالی 40 و قطر 4 سانت در ساندویچ پانل ها تزریق می­شود و آن هارا همانند یخچال عایق حرارت می­کند. از این روش برای سازه های مورد استفاده در مناطق خیلی گرم یا خیلی سرد استفاده می­شود.

نمای خارجی و داخلی کانکس ها

 

نمای خارجی و داخلی کانکس ها

نمای خارجی و داخلی کانکس ها

زیبایی در کنار کارایی یکی از مزایای استفاده از کانکس ها است. میتوان ظاهر بیرونی و داخلی را به صورت دلخواه ساخت و یا حتی تعمیر کرد. توجه به مقاومت مواد اولیه نیز مهم است.

  • نمای خارجی کانکس

نمای خارجی از جنس ورق گالوانیزه، کامپوزیت آلومینیومی و یا ساندویچ پانل ها است. ساندویچ پانل ها از عایق بندی شدیدتری برخوردار هستند و با وصل شدن به یکدیگر توسط پرچ های فولادی یا جوش خوردن به هم روی اسکلت دیوار بیرونی سوار می­شوند و دیوار بیرونی را شکل می­دهند.

ضخامت این ساندویچ پانل ها بسته به کاربردشان متفاوت است. ساندویچ پانل، عایق صدا و حرارت است و در رنگ ها و ضخامت های مختلف موجود است. در برخی موارد از خود ورق گالوانیزه برای نمای بیرونی استفاده می­شود که قیمت آن به مراتب پایین تر از ساندویچ پانل است.

کامپوزیت آلومینیومی نیز مقاومت خوبی در برابر عوامل محیطی دارد و می­تواند به عنوان نمای خارجی مناسب و شیک تر از ورق گالوانیزه استفاده شود. سقف بیرونی کانکس که به سه شکل بدون شیب، دو شیب و تک شیب ساخته می­شود از ورق های گالوانیزه سینوسی، کرکره ای و یا از ورق های طرح سفال می­باشند که در رنگ ها و طرح های متنوع برای زیبایی سازه در دسترس هستند.

  • نمای داخلی کانکس

برای مقاومت کف کانکس از تخته های چند لایه یا سرامیک استفاده می­شود. و سپس کفپوش ها برای زیبایی نمای داخلی کانکس روی آن ها نصب می­شوند. این تخته های چند لایه ضد آب هستند. و با پیچ شدن به شاسی کانکس مقاومت خوبی را به ارمغان می آورند. همچنین کف سرامیکی با زیر سازی مستحکم صورت می­پذیرد. که استفاده از این روش خود باعث افزایش وزن کانکس می­شود.

نمای داخلی (دیوار ها) از جنس  MDF یا P.V.C هستند. ام دی اف و پی وی سی هر دو در طرح ها و رنگ های مختلف وجود دارند و نمای داخلی شما می­تواند دلخواهتان باشد و حتی می­توانید دکور خاصی را برای آن تعبیه کنید.

 درب و پنجره کانکس ها

 

درب و پنجره کانکس ها

درب و پنجره کانکس ها

جنس درب و پنجره مورد استفاده، با توجه به منطقه جغرافیایی و کاربرد کانکس متفاوت است. جنس درب ها از شیشه، آلومینیوم و یا U.P.V.C  یو پی وی سی است. به طور مثال برای کانکس فروشگاهی بهتر است درب شیشه ای تعبیه شود. و در مناطق گرمسیر بهتر است از یو پی وی سی به جای آلومینیوم استفاده شود. برای درب شیشه ای کانکس فروشگاهی معمولا جهت امنیت حفاظی کرکره ای نیز در نظر گرفته می­شود.

برای نصب در توصیه می­شود کلاف استوار جداگانه ای استفاده شود. همچنین درب بر روی جوش یا پیچ سوار نشود تا امنیت سازه بیشتر باشد. این چارچوب جداگانه و کرکره برقی مورد نیاز درب شیشه ای باید طبق نقشه و به صورت دقیق، بدون ایجاد مزاحمت برای کاربری کانکس نصب شود.

برق کانکس

برق یک سازه امری بسیار حیاتی است. چرا که بودنش منجر به استفاده از امکاناتی مانند سیستم های سرمایشی و گرمایشی و همچنین روشنایی می­شود و نبودنش برابر با نبود این امکانات و چیز های دیگر است. لازم است در حین ساخت کانکس اقداماتی برای در دسترس شدن برق به صورت امن و بدون مشکل انجام شود.

 منبع برق کانکس

منبع تامین برق عموما از طریق برق شهری، ژنراتور و یا صفحه های خورشیدی نصب شده روی سقف است. اگر محل کانکس جایی باشد که برق شهری به آن برسد، تکلیف مشخص است. و با وصل کردن یک انشعاب برق به جعبه برق اصلی سازه می توان از برق استفاده کرد. در این حالت احتمالا فیوز های مینیاتوری بسته به مساحت سازه برایش تعبیه شده است.

راه دیگر برای دسترسی به برق، در جاهایی که دسترسی به برق شهری نداریم. استفاده از ژنراتور ها و مولد های برق است. این مولد ها که به صورت بنزینی و گازوییلی وجود دارند. می­توانند در نقاط دور از برق شهری استفاده از برق را میسّر کنند.

مولّد های گازوییلی و بنزینی برای کانکس

 

مولّد های گازوییلی و بنزینی برای کانکس

مولّد های گازوییلی و بنزینی برای کانکس

این ویژگی انرژی بیشتری را تولید می­کنند اما صدای بسیار زیادی دارند و برای وقت هایی مناسبند. که نیاز به برق سه فاز هست یا مساحت سازه بالاست و یا زمانی که می­ خواهیم چند سازه را به یک مولّد وصل کنیم. مولد های بنزینی صدای کمتری دارند و برق کمتری نیز تولید می­کنند. همچنین ابعاد آن ها بسیار کوچک تر از نوع گازوییلی است کانتینر کوچک.

انرژی خورشیدی برای کانکس

استفاده از سلول های خورشیدی برای برق کانکس نیز ممکن است. این روش بسیار طرفدار محیط زیست است و ممکن است کاربرد زیادی برای افرادی که تمایل به استفاده از انرژی پاک دارند. و یا در محیط های آفتاب گیر هستند، داشته باشد.

اما نسبتا هزینه آن بالاست. شما می­توانید با مشاوره با همکاران ما در مورد استفاده از این منبع برق تصمیم بگیرید. از طرفی با تابش تنها سه ساعت آفتاب روی این سلول ها برق یک کانکس معمولی تا 2 روز تامین می­شود. خبری از صدای گوشخراش ژنراتور هم نیست.

ابعاد کانکس

کانکس ها در ابعاد و اشکال مختلفی تولید و سر هم می­شوند. برای مثال در سازه های ویلایی تقریبا هیچ محدودیتی برای ابعاد وجود ندارد.می­توان آن ها را به خواست مشتری بزرگتر یا کوچکتر کرد، اتاق ها، حمام ها و سرویس های بهداشتی را جا به جا یا کم و زیاد کرد.

حتی آن ها را به صورت چند طبقه ساخت. هرچند این سازه ها معمولا در محل سر هم و نصب می­شوند. چه بسا ابعاد استانداردی نیز وجود دارد.

ابعاد استاندارد کانکس

 

ابعاد استاندارد کانکس

ابعاد استاندارد کانکس

زمانی می­گوییم ابعاد یک سازه استاندارد است. که بتوان آن را بدون نیاز به اخذ مجوز یا اسکورت، با خودرو های کفی دار حمل کرد. ابعاد یک سازه زمانی استاندارد است که طول آن حد اکثر 12 متر و عرض آن نهایتا 2.4 متر باشد. همچنین ارتفاع آن نباید از 2.6 متر بیشتر باشد.

ابعاد کانکس 6 متری و 12 متری

کانکس های 6 متری، طول 6 متر و عرض 2.4 یا 3 متری دارند. ارتفاع آن ها نیز از کف تا بالاترین نقطه 235 سانتی متر می­باشد. کانکس های 12 متری، طول 12 متری و عرض 2.4 یا 3 متری دارند. ارتفاعشان نیز از کف تا بالا ترین نقطه به 255 سانتی متر می­رسد.

تعمیر کانکس

تعمیر کانکس

تعمیر کانکس

طول عمر هر سازه با توجه به کاربرد آن و مواد اولیه استفاده شده متفاوت است. عوامل محیطی نیز تاثیر به سزایی در طول عمر سازه شما دارد. برای مثال کانکس سرویس بهداشتی که تحت تاثیر رطوبت است زودتر نیاز به تعمیر پیدا می­کند. و یا یک کانکس معمولی که در فضای مرطوب قرار دارد زودتر دچار فرسایش می­شود. در هنگام خرید کانکس به علاوه انتخاب مواد اولیه مناسب باید به خدمات پس از فروش شامل تعمیر و نگه داری آن توجه کنید.

تعمیرات کانکس در محل یا در کارگاه انجام می­شود. به صرفه تر است که این عمل در محل انجام پذیرد، اما گاهی شدت آسیب تا حدی زیاد است. که نیاز به انتقال کانکس به کارگاه و یا کارخانه وجود دارد. انواع کانکس به دلایل مختلف ممکن است نیازمند تعمیرات شوند.

فروش کانکس اوراقی

زمانی که ضربات یا عوامل طبیعی باعث از بین رفتن بیش از حد کانتینر شده باشند توصیه می­شود به صورت سازه اوراقی فروخته شود. و یک کانکس نو تهیه شود چرا که ممکن است هزینه تعمیر چیزی با خرید یک کانتینر نو فاصله نداشته باشد.

تعمیر انواع کانکس

کانکس های کارگاهی ممکن است در اثر برخورد ماشین آلات یا مصالح ساختمانی و یا به خاطر حمل و نقل غیر اصولی نیازمند تعمیر شوند. به علت در دسترس بودن مواد اولیه این آن ها تعمیرشان زیاد به طول نمی انجامد. تعمیرات کانکس ویلایی نیز گاه به دلیل فرسودگی و یا تخریب است و گاه نیز برای ارتقاع آن انجام می­پذیرد.

انواع تعمیرات کانکس

این تعمیرات ممکن است جزئی و شامل نکات ظاهری آن مثل سقف کاذب باشد یا حتی در حد تعویض دستگیره یا شیشه پنجره باشد. چه بسا ممکن است این تعمیر به تعویض ورق گالوانیزه یا حتی تعمیر و باز سازی اسکلت برسد. که در حالت دوم پوسته سازه باید شکافته شود. و هزینه آن به مراتب بالا تر از یک تعمیر جزئی است.

خرید کانکس

خرید کانکس

خرید کانکس

با توجه به موارد فوق، خرید کانکس ممکن است برای هر شخص، موسسه یا شرکت، به یک نیاز بدل شود. که اولین اصل برای داشتن انتخابی درست و خریدی مناسب، مشورت با کارشناسان خبره در این زمینه است. برای مثال بسیاری از شرکت ها یا موسسات ممکن است برای اسکان دادن به نیروهای خود به کانتینر نیاز پیدا کنند. و یا برای بخش مدیریتی خود ممکن است نیاز به کانتینر های مدیریتی یا کانتینر اداری پیدا کنند.

حتی برای آن دست از خریدارانی که قصد دارند با هزینه کمتری صاحب کانکس و سازه های پیش ساخته شوند. پیشنهاد ما سازه های دست دوم است. که توسط کارشناسان ما تایید شده و شما می­توانید با خیال راحت آنها را تهیه کنید. بهرحال همانطور که قبلتر بیان کردیم. انواع کانکس برای استفاده های مختلفی وجود دارد.

فروش کانکس

شرکت ما مفتخر است که در جهت فروش انواع کانتینر از جمله پیش ساخته، مسکونی، اداری، رستوران، سرویس بهداشتی،  پلیس، ماینر، پزشکی و موارد دیگر در ابعاد و طرح های مختلف، خدمتگذار شما عزیزان باشد. فقط کافیست با کارشناسان ما تماس حاصل فرموده. و پس از برخورداری از مشاوره رایگان، اقدام به خرید مناسب­ترین سازه با توجه به کاربری خود فرمایید.

یکی از مزایای آن ها قابلیت واگذاری آن است. بسیاری از کانتینر های قدیمی نیز تعمیر و فروخته می­شوند. لازم به ذکر است در حین تعمیر رعایت مسائل امنیتی و استاندارد ضروری است. و باید توسط افراد متخصص انجام شود. خبر خوب این است که، اگر شما نیز از آن دست خریدارانی هستید. که سازه ی پیش ساخته ای تهیه کرده اما دیگر احتیاجی به سازه خود ندارید. می­توانید با ویلا سازه تماس حاصل کرده و درخواست کارشناس نمایید. پس از بازدید و قیمت گذاری توسط کارشناسان مجرب، محصول شما خریداری خواهد شد.

قیمت کانکس

هزینه کانکس

هزینه کانکس

قیمت کانکس وابسته به فاکتور های مختلفی از جمله ابعاد، طرح و کاربری، محل اجرا و امکانات و تجهیزات، قیمت های متفاوتی دارند. برای مثال قیمت یک کانکس نگهبانی با ابعاد 2*2 و مصالح سبک وزن، کمتر و به صرفه تر از قیمت آن با ابعاد بزرگتر و مصالح سنگین وزن­تر است. به طور کلی هرچه سازه از ابعاد بزرگتر و مصالح سنگین وزن تری برخوردار باشد، قیمت بیشتری خواهد داشت.

ناگفته نماند که کیفیت نیز بر قیمت سازه ها تاثیر گذار است. و باید دقت کنید که هر محصول ارزان قیمتی لزوما با کیفیت نیست، لذا بهترین راه برای خرید محصول باکیفیت و با قیمت مناسب، مشورت با کارشناسان خبره در این زمینه است.

جمع بندی

حاصل قیمت به صرفه، امکان نگه داری طولانی مدت و ممکن بودن شخصی سازی ظاهری از ویژگی های آن است. از طرفی خرید و فروش این سازه ها امری آسان است. میتوان به راحتی آن هارا به دیگری واگذار کرد. کاربرد های بسیار زیاد این سازه ها آن هارا بخشی جدا نشدنی از زندگی ما کرده است.

میتوان آن هارا در سطح شهر، محوطه های کارگاهی و ساخت و سازی، طبیعت و… مشاهده کرد. در زمان خرید کانتینر، استفاده از مواد اولیه مناسب و داشتن پلان کاربردی برای نیاز شما، به علاوه تنوع در دکور ها و رنگ ها بسیار مهم است. باعث خوشحالی ماست تا بتوانیم شمارا در این موارد راهنمایی کنیم.

 

b2n

yun

rizy