کانتینر

کانتینر ها ابزارهای انتقال کالا به شمار می­آیند که از آن­ها در سیستم حمل و نقل جهانی بهره گرفته می­شود. این محصولات از گنجایش و ظرفیت قابل توجه، مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی مختلف و همچنین نفوذ­ناپذیری در برابر آب برخوردار هستند. به همین دلیل است که از آن­ها بیشتر برای حمل و نقل دریایی استفاده می­ شود.  در این مقاله به بررسی انواع کانتینر می‌پردازیم کانکس.

 • برخورداری از استحکام و امنیت مورد نیاز
 • بارگیری کالا و تخلیه آن­ها را به صورت مناسب و سریع انجام می­دهند.
 • طراحی و ساخت آن متناسب با جایگاه مورد استفاده صورت گرفته است.
 • بین گنجایش کانتینرها و کالا و محصولات ارسالی هماهنگی قابل قبولی وجود دارد.
 1. کانتینرهای 20 فوت
 2. سازه های 40 فوت
 3. کانتینرهای سرباز
 4. سازه های تانکری
 5. کانتینرهای یخچالی

مشخصات کانتینر

کانتینر به یک مجموعه فضای امن و مستحکم اطلاق می­شود که از بدنه فلزی، متناسب با اندازه ­های استاندارد جهانی برخوردار است. از کانتینرها جهت بارگیری کالاها و اجناس متنوع و منتقل کردن آن­ها به سرتاسر جهان بهره گرفته می­شود. این جابه جایی و انتقال کالاها توسط انواع کانتینرها می­تواند به وسیله هواپیما، قطار و یا کشتی صورت بگیرد.

در گذشته کارخانه­دارها و صاحبان کسب و کارهای مختلف برای انتقال دادن محصولات خود با مشکلات متعددی رو به رو می­شدند. کالاها در مسیر خود از امنیت لازم برخوردار نبودند و هیچ تضمینی برای منتقل شدن و رسیدن آن­ها به مقصد، بدون هیچ کم و کاستی وجود نداشت. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از کانتینرها تمامی این مشکلات در صنعت بارگیری و حمل و نقل کالا رفع شده است.

پیشرفت علم و تکنولوژی باعث به وجود آمدن تغییرات بسیار زیادی در کاربرد و اهداف کانتینرها شده است. به همین دلیل امروزه به شکل گسترده­ و کاربردی­تری از این محصولات بهره گرفته می­شود و در کشتیرانی و حمل ­و نقل­های دریایی استفاده بیشتری دارد.

ویژگی­های اساسی انواع کانتینرها

از ویژگی­ها و خصوصیات منحصر به فرد کانتینرها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورداری از استحکام و امنیت مورد نیاز
 • بارگیری کالا و تخلیه آن­ها را به صورت مناسب و سریع انجام می­دهند.
 • طراحی و ساخت آن متناسب با جایگاه مورد استفاده صورت گرفته است.
 • بین گنجایش کانتینرها و کالا و محصولات ارسالی هماهنگی قابل قبولی وجود دارد.

همچنین طراحی و ساخت آن­ها متناسب با کالاهای بارگیری شده است. این امر بدین معنی است که برای کالاها و محصولات فاسد شدنی می­توان از کانتینرهای دارای تجهیزات و سیستم­های خنک کننده استفاده کرد.

یا برای کالاهایی که دارای شکل، اندازه و شرایط نگهداری خاص هستند از سازه های مناسب با محموله استفاده کرد.

معرفی انواع کانتینر

در صنعت حمل و نقل نسبت به شرایط مورد استفاده، انواع مختلفی از کانتینرها مورد استفاده قرار می­گیرند. انواع کانتینرها عبارتند از:

 1. کانتینرهای 20 فوت

 

کانتینرهای 20فوت

کانتینرهای 20فوت

در صنعت حمل و نقل از این نوع کانتینرها برای انبار کردن کالا و اجناس متنوع استفاده می­شود. از ویژگی­ کانتینر 20 فوت می­توان به ابعاد مناسب،  امکانات ضد سرقت و همچنین محافظت مناسب از محصولات بارگیری شده اشاره کرد

از این نوع کانتینرها می­توان به عنوان کیوسک­های خدماتی، فروشگاه و یا سازه­های مسکونی استفاده کرد.

 1. کانتینرهای 40 فوت

یکی دیگر از انواع کانتینر، کانتینر 40 است. این کانتینر از ابعاد استاندارد و فضای مناسبی جهت بارگیری بهینه محصولات برخوردار است. به همین دلیل کانتینر 40 از فروش بسیار بالایی برخوردار است و از آن برای حمل و نقل­های دریایی، زمینی و هوایی بهره گرفته می­شود.

ازدیگر  ویژگی­های این محصول می­توان به برخورداری از فضای قابل ملاحظه در مقایسه با سایر کانتینرها اشاره کرد. این ویژگی امکان بارگذاری کامل و یکپارچه محصولات را فراهم می­کند. بر این اساس عمل بارگذاری و سوار شدن بر روی جرثقیل و سرعت انتقال نیز کاهش قابل ملاحظه­ای می­یابد.

 1. کانتینرهای سرباز

کانتینر سرباز که با نام روباز نیز شناخته می­شود از دیگر انواع کانتینر به شمار می­آید. این کانتینر بدون سقف است و در هنگام استفاده از آن برای پوشیدن محصولات بارگیری شده از یک پارچه برزنتی استفاده می­شود. از کانتینر سرباز بیشتر برای حمل و نقل کالاهایی که ارتفاع زیادی و بلندی دارند استفاده می­شود.

 1. کانتینرهای تانکری

کانتینتر تانکری برای حمل و نقل مایعات استفاده می‌شود. این کانتینرها شرایط مناسب برای حمل و نقل مایعات به دورترین مناطق را هم امکان پذیر می‌کنند. کانتینر تانکری در ابعاد مختلفی ساخته و در بازار عرضه می‌شود.

 1. کانتینرهای یخچالی

سازه یخچالی با سیستم­های خنک کننده قوی مجهز شده است و از آن برای بارگیری و جا به جایی محصولات فاسد شدنی استفاده می­شود.

قیمت انواع کانتینر

 

قیمت انواع کانتینر

قیمت انواع کانتینر

هزینه کانتینر به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. نوع، جنس، سال تولید و  اندازه کانتینر از مهم‌ترین موارد تاثیر گذار در قیمت هستند. برای استعلام قیمت به روز می‌توانید با فروشگاه‌های عرضه کننده انواع کانکس و کانتینر تماس بگیرید.

 1. کانتینرهای عایق­دار

از دیگر انواع سازه می­توان کانتینر عایق­دار را نام برد که از عایق­بندی مستحکم و استانداردی در مقابل آب، طوفان و … برخوردار است. در برخی کشورها که اقتصاد آن­ها بیشتر بر حمل­ و نقل­های دریایی متکی است، نیاز به این سازه ها بیشتر مشاهده می­شود. دلیل این امر سازگاری مناسب کانتینر عایق­دار با شرایط محیطی دریا است.

 1. کانتینرهای حمل و نقل گاز

طراحی و ساخت کانتینر حمل و نقل گازبه گونه­ای صورت گرفته است تا بتواند فشار بالا را تحمل کند و دارای امنیت لازم باشد.

 1. کانتینرهای تهویه­ دار

ازکانتینر تهویه دار یا کافی کانتینر برای حمل نقل مواد غذایی نظیر میوه­ها و سبزیجات (که نیاز به محیطی خنک و مطبوع دارند) استفاده می شود.

 1. کانتینرهای مسکونی

کاننتر مسکونی یکی دیگر از انواع کانتینر است. این کانتینرها در واقع همان سازه های 20 و 40 فوت هستند که از آن­ها در حمل و نقل­های دریایی و زمینی بهره گرفته می­شود.

بعد از تمام شدن اعتبار برگ سبز کانتینرهای 20 و 40 فوت، کاربری آن­ها تغییر می­کند. بر این اساس با ایجاد تغییراتی در ساختار و دکوراسیون داخل آن­ها، از این کانتینرها به عنوان کانتینرهای مسکونی و ویلایی استفاده می­شود.

کانتینر دست دوم

 

کانتینر دست دوم

کانتینر دست دوم

کانتینرهای دست دوم نیز مانند کانتینرهای نو از تنوع بالایی برخوردار هستند. کانتینرها معمولا در تمامی انواع و ابعاد خود به عنوان دست دوم به فروش می­رسند که از جمله آن­ها می­توان به  10،20،40 و 45 فوت، یخچالی و … اشاره کرد کانتینر مدیریتی.

از محبوب­ترین انواع کانتینر دست دوم که به فروش می­رسد می­توان به سازه های 40 فوت و یخچالی اشاره کرد. این کانتینرها معمولا با ویژگی­های زیر عرضه می­شوند که عبارت­انداز:

 • برخورداری از کمترین تفاوت کیفی در مقایسه با کانتینرهای نو
 • کیفیت بالا و عاری از هر گونه زنگ­زدگی، درز و سوراخ ( که مانع از ورود و نفوذ آب و باران در داخل کانتینر می­شود)
 • آب­بندی شده به وسیله استفاده از مناسب­ترین عایق­ ها

 

b2n

yun

rizy