کانکس کوچک

انواع مختلفی از کانکس در اندازه کانکس کوچک یا بزرگ وجود دارد که بسته به کاربردهای مختلفی که دارد ، ابعاد آن تنظیم می گردد. بررسی سازه کوچک موضوعی است که در این مقاله قصد پرداختن به آن را داریم کانتینر کوچک.

کاربرد های کانکس کوچک

این سازه به شدت از لحاظ اقتصادی به صرفه می باشد. این کانکس ها ، در موارد مختلفی بهره وری می شوند. با استفاده از این کانکس ها می توان هم بیزینس های محلی کوچکی را راه اندازی کرد. همچنین در موارد مختلفی مانند کیوسک های نگهبانی و یا کیوسک های سرویس بهداشتی تک چشمه و … استفاده می شود.

منظور از کانکس ، همان سازه های پیش ساخته شده ای هستند که در کارخانه ها تولید شده و در محل مورد نظر نصب می گردند . خوبی این کانکس ها این است که شکل و طرح های مختلفی می تواند داشته. کانکس های کوچک کاربرد های مختلفی دارند که می توان از جلمه آن ها به موارد زیر اشاره نمود:

کانکس فست فود

این سازه ها معمولاً در دو حالت سیار و متحرک ساخته می شود .کاربرد این کانکس ارائه فست فود و ساندویچ ها به مردم می باشد . در این سازه های کوچک می توان تجهیزات مختلفی قرار داد . برخی از این امکانات عبار تند از : فر ، گاز ، نور مناسب ، پوشش داخلی ضد آب ، عایق بندی مناسب و غیره.

این امکانات باعث ارائه ی بهتر و هرچه با کیفیت تر خدمات می شود. با استفاده از این سازه می توان درآمد خوبی را فراهم نمود . برای کسانی که به دنبال در آمد بدون سرمایه اولیه یا با کمترین میزان سرمایه اولیه هستند، استفاده از سازه کوچک و ارزان می تواند رونق اقتصادی به زندگی افراد بخشید.

کانکس کافی شاپ

 

کانکس کافی شاپ

کانکس کافی شاپ

این کانکس ها در جهت کاربری کافه ایجاد و ساخته می شود؛ طراحی این نوع کانکس ها، معمولا الهام گرفته شده از کافه های چوبی است. هنگامی که این نوع کافه ها می خواهند طراحی و اجرا گردند، پنجره های بزرگی در قسمت های عرضی و طولی این کافه ها ایجاد  می شود که فواید زیادی دارد. از جمله فواید این پنجره ها می توان به نفوذ نور در کانکس و جلوگیری از رشد قارچ ها و میکروب ها اشاره نمود. تهویه ی مطبوع این کانکس ها نیز معمولا با همین پنجره ها ایجاد می شود و نیازی به نصب هواکش نمی باشد.

کانکس نگهبانی و مراقبت

در مکان هایی که نیاز به نگهبان و مراقب دارند ، می توان برای استقرار نگهبان از سازه های مختلف در اندازه های متفاوتی استفاده نمود . ممولا این کانکس ها از تجهیزات زیادی برخوردار نیستند . معمولا جای زیادی هم نداشته و گاهی فقط یک تخت کوچک و یک صندلی در آن قرار می گیرد. برخی از انواع این سازه، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی نیز بر روی آن قرار می گیرد . البته در برخی از موارد نیز این کانکس ها فاقد این دسته از تجهیزات می باشند . این کانکس ها غالبا دارای یک اتاق می باشد .

سرویس بهداشتی تک چشمه

 

سرویس بهداشتی تک چشمه

سرویس بهداشتی تک چشمه

در برخی موارد ، داشتن یک سرویس بهداشتی کوچک و جمع و جور می تواند بسیار مفید و ضروری به حساب آید. اینگونه موارد ، نیازی به پرداختن هزینه های گزاف آجر و آهن برای ساخت یک ساختمان کوچک برای سرویس بهداشتی نیست و تنها با استفاده از این نوع کانکس ها ، میتوان یک کانکس سرویس بهداشتی مناسب را طراحی و اجرا نمود. در شرایط بحرانی و اضطراری و یا هنگام رخ دادن حوادث طبیعی این نوع سازه ها کاربرد زیادی دارند.

همچنین در پارک های محله ای کوچک نیز می توان از این سرویس ها استفاده نمود . فقط کافی است به آن لوله ی آب و نیز سیم برق وصل کرد . البته رعایت نکات امنیتی در هنگام سیم کشی بسیار حائز اهمیت است. بدنه داخلی این نوع از سازه ها باید ضد آب باشد تا نفوذ آب در آن باعث آسیب رسیدن به کانکس نشود.

کانکس چرخدار

 

کانکس چرخدار

کانکس چرخدار

نام دیگر کانکس کوچک چرخدار ، کاروان های چرخ دار نیز می باشد.

کاربردهای مختلف کانکس چرخدار

  • کاروان مسافرتی : افراد زیادی هستند که به داشتن یک سازه قابل حمل در مسافرت علاقمندند ؛ افرادی که ترجیح می دهند هر کجا که می خواهند بروند ، با خود یک سازه کوچک داشته باشند تا بتوانند در آن به استراحت و آشپزی بپردازند . با استفاده از این کانکس ها می توان در هر منطقه ای که علاقمند باشید اسکان پیدا نمایید . تجربه ی لذت یک شب رویایی در یک منطقه زیبا.
  • ایستگاه های نظارت جاده ای پلیس راهور : پلیس های راهور همواره باید بتوانند برای تامین هرچه بیشتر امنیت جاده ای ، ایستگاه هایی را ایجاد نمایند تا در صورت بروز خطر در کمترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رسانده و مشکل را حل کنند.
  • فروشگاه و فست فود سیار : ارائه ی خدمات غذایی به مسافران در جاده ها ، می تواند بمب درآمدزایی محسوب شود . این امکان از طریق داشتن یک فروشگاه و یا فست فود سیار امکان پذیر است.
  • کمپ های توریستی : با گسترش فضای گردشگری نیاز مردم به داشتن تفریح و استراحت در داخل یا خارج کشور ، کمپ های توریستی گسترش پیدا نموده اند . برخی از این کمپ ها در داخل چادر برگزار می شود و برخی ها در کانکس کوچک . شب ها می توان در بیرون از این کانکس ها ، آتش روشن نمود و شبی زیبا را سپری کرد.
  • ایستگاه های خدمات شهری سیار : خدمات مختلف شهری ، می تواند در این سازه ها ارائه شود ؛ از جمله فروش ماسک در این روزهای کرونایی که بسیار مرسوم شده است . افراد می توانند مرکز فروش کوچک ماسک و تجهیزات بهداشتی ایجاد نمایند.

در ساخت و طراحی یک سازه کوچک پیش ساخته چرخدار ، معمولا دو محور چرخدار استفاده می شود.

ساختار داخلی کانکس پیش ساخته ویلایی

 

ساختار داخلی کانکس پیش ساخته ویلایی

ساختار داخلی کانکس پیش ساخته ویلایی

دیواره های داخلی این کانکس ویلایی با دیوار پوش هایی پوشیده می شود . این دیوار پوش ها می تواند طرح چوب و یا طرح کاغذ دیواری باشد . جزئیات دیگر سوله پیش ساخته ویلایی کاملا شبیه به ساختمان های ساخته شده می باشد. یعنی می توان در ساخت آن، جزئیاتی مانند درب ضد سرقت ، پنجره های دوجداره ، لوستر های روشنایی ، سیم کشی و جعبه فیوز و دیگر متعلقات را به کار برد.

ویژگی جذاب دیگر این سازه ها این است که هرزمان که نیاز باشد و بخواهیم، میتوان آن را جایجا نمود. حتی قابلیت فروش این سازه بعد ها به عنوان سازه پیش ساخته دست دوم وجود دارد. در این حالت می توان مقداری از هزینه های اولیه ای که صرف نمودیم را برگردانیم . حتی امکان اتصال این سازه ها به خانه و ملک اصلی هم وجود دارد.

نتیجه گیری

با برسی این مطالب در می یابیم که افراد می توانند برای مقاصد و کاربرد های مختلفی از انواع این سازه استفاده نمایند و نیازهای خود را بر طرف کنند. نگهبانی و حراست ، بیزینس های کوچک و محلی ، فست فود و رستوران ، سازه چرخ دار و … همه از کاربردهای همین سازه کوچک می باشد که قابل حمل نیز هست. ویژگی پرتابل بودن شاید بارز ترین ویژگی این سازه ها باشد.

با استفاده از این قابلیت می توان در هر منطقه ای که نیاز باشد، به سرعت یک سازه ایجاد و آن را نصب نماییم. هزینه ی بسیار پایین، سرعت ساخت بسیار بالا ، عدم نفوذ پذیری آب، سرما و گرما ، عایق صوتی و حرارتی بودن، تنوع در طرح ها و شکل ها، تنوع در نمای بیرونی، امکان شخصی سازی و …. همگی از ویژگی های بارز این سازه ها می باشند.

در این نوشتار کوتاه، به مزایا و برتری های این سازه و انواع کانکس و کاربردهای آن پرداختیم. با استفاده از این اطلاعات می توانید اقدام به خرید یک کانکس برای مقصد مورد نظر خود نمایید. امیدوارم این مطلب برای شما کاربردی و مفید بوده باشد.

 

b2n

yun

rizy