کانکس کاروان

کانکس کاروان یا Portable Conex به سازه های فلزی از پیش ساختهای اطلاق میشود که از قابلیت جابهجایی برخوردار هستند. این سازه متحرک در ابعاد مختلفی تولید میشود و از آن میتوان در کاربریهای متنوع عمرانی، تجاری، رفاهی، پزشکی و تفریحی استفاده کرد.

کانکس یا ماشین کاروان بیشتر جهت مسافرت و جابهجایی در مسافتهای طولانی مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل کانکس مسافرتی نیز نامیده میشود. باید توجه داشت که ماشینهای کاروان میتوانند متناسب با نیاز کارفرما و مشتری در ابعاد مختلف و به صورت سیار یا ثابت مورد استفاده قرار بگیرد.

این کانکسها به صورت معمول چرخدار هستند و به وسیله اتصال یافتن به خودرو در مسافتهای طولانی حملونقل میشوند. با این حال بر روی آنها جک و فنرهایی نصب شده است که امکان استقرار و سکونت آنها را در یک مکان ممکن میکند.

انواع کانکس کاروان

 

انواع کانکس کاروان

انواع کانکس کاروان

 • کاروانهای چرخدار جابهجایی حیوانات
 • کانکس چرخدار پزشکی
 • ماشین کاروان اقامتی
 • کانکس معمولی کاروان
 • ماشین کاروان دو محور
 • ماشین کاروان tear drop trailer

ابعاد کانکس کاروان چه مقدار است؟

کانکس یا ماشین کاروان در واقع همان کانکسهای چرخدار هستند. با این تفاوت که کانکسهای چرخدار معمولی از امکانات خاصی برخوردار نیستند و فقط برای انجام امور کارگاهی و حملونقل در مسافتهای کوتاه ساخته و طراحی میشوند.

این در حالی است که ماشین کاروان متناسب با نوع کاربری خود میتوانند از امکانات و ابعاد متفاوتی برخوردار باشند. به صورت معمول برای تولید و ساخت کاروان هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد و آنها متناسب با سایز خود میتوانند از 2 تا 4 چرخ برخوردار باشند کانکس کوچک.

کانکس یا ماشینهای کاروان متناسب با ابعاد، طراحی و نوع کاربری خود از انواع مختلفی برخوردارند که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاروان های چرخدار جابه جایی حیوانات

این کاروانها به گونهای طراحی و ساخته میشوند که بتوانند حیوانات باارزشی نظیر اسب و یا گاوهایی با نژاد خاص را جابه جا کنند. به صورت معمول از سیستم تهویه هوا و یا سیستمهای گرمایشی و سرمایشی برای نگهداری از حیوانات نیز برخوردار هستند.

 • کانکس چرخدار پزشکی

 

کانکس چرخدار پزشکی

کانکس چرخدار پزشکی

کانکس یا ماشینهای کاروان به دلیل برخورداری از وزن سبک و حمل و نقل راحت توسط وزارت بهداشت و درمان کشور جهت ارائه خدمات پزشکی و اورژانسی به کار گرفته میشوند. آنها از تمامی تجهیزات مورد نیاز پزشکی برخوردار هستند و در سطح شهر، جادهها و سایر اماکن مورد نیاز استفاده میشوند.

 • ماشین کاروان اقامتی

این نوع کانکس کاروان برای مسافرت و ترددهای خانوادگی در مسافت زیاد طراحی و ساخته میشود. آنها متناسب با مدل و ابعاد خود میتوانند همانند یک خانه از تمامی امکانات رفاهی برخوردار باشند. از جمله مهمترین مدلهای کانکس اقامتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کانکس معمولی کاروان

کاروانهای معمولی به صورت تک محور هستند و طول آنها تقریبا 3 تا 6.5 متر است. کانکسهای معمولی کاروان میتوانند از امکانات متنوعی نظیر سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانهای کاملا مجهز همراه با اجاق گاز، سینک ظرفشویی و …. برخوردار باشند. متناسب با چیدمان داخلی، این کانکسها میتوانند 2 تا 6 نفر را درون خود جای دهند.

 • ماشین کاروان دو محور

این مدل از کانکس کاروان اقامتی در ابعاد بزرگتر، سنگینتر و به صورت دو محور ساخته و طراحی شده است. به همین دلیل در هنگام حرکت در جاده از استقامت بالاتری برخوردار است و راحتتر حرکت میکند. با این حال نگهداری و جا دادن آن در انبار میتواند کمی مشکل باشد.

 • ماشین کاروان tear drop trailer

کانکسهای tear drop trailer در ابعاد کوچکی ساخته و تولید میشوند و از طراحی شیک و زیبایی برخوردار هستند. آنها میتوانند از یک تخت دو نفره (که یک طبقه را به صورت کامل پوشش میدهد) و امکانات سادهای نظیر وسایل پخت و پز برخوردار باشند.
این سازه را میتوان خیلی راحت توسط انواع خودروهای کلاسیک و اسپرت جابهجا کرد. به همین دلیل استفاده از آنها بیشتر مناسب افرادی است که میخواهند کانکس را توسط یک خودرو کوچک یدک بکشند

 • ماشین کاروان floding trailer

ماشین کاروان floding trailer با اسامی دیگری نظیر Tent Camper، Pop up نیز شناخته میشود و از وزن سبکی برخوردار است. به همین خاطر به راحتی توسط خودروهای سبک و سنگین یدک کشیده میشود.
علاوه بر این قسمت انتهایی این سازه پیش ساخته بریده شده است تا بدین وسیله از وزن سبکتر و مقاومت بالاتری در برابر باد برخوردار باشد.

قیمت کانکس کاروان

 

قیمت کانکس کاروان

قیمت کانکس کاروان

در تعیین قیمت کانکس عوامل مهمی میتوانند تاثیرگذار باشند. از جمله این عوامل میتوان به امکانات، ابعاد و مصالح به کار رفته در کانکس اشاره کرد. به همین دلیل هر چه امکانات و ابعاد یک کانکس بیشتر باشد و یا در ساخت آن از مصالح باکیفیتتری استفاده شده باشد، قیمت کانکس نیز افزایش مییابد.

مورد دیگری که تاثیر زیادی در قیمت این سازهها دارد نوسانات ارزی کشور است. این امر تاثیر زیادی در افزایش و یا کاهش مصالح به کار رفته در کانکس یا ماشین کاروان دارد. به همین دلیل تنها شیوه اطلاع از قیمت دقیق و به روز این سازهها مراجعه به شرکتهای تولید کننده ماشین کاروان و یا برقراری ارتباط با مشاوران آنها است.

ارزان‌ترین کانکس کاروان

افراد زیادی به دنبال خرید ارزان ترین این سازه هستند. این افراد باید به دنبال کانکسی باشند که امکانات کمتری داشته باشد و یا از لحاظ ابعاد کوچکتر باشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها نباید به سراغ کانکس‌هایی با کیفیت پایین رفت. زیرا این کانکس‌ها در بازه زمانی کم دچار استهلاک می‌شوند و دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

کانکس کاروان دست دوم

 

کانکس کاروان دست دوم

کانکس کاروان دست دوم

خرید این نوع کانکس به صورت دست دوم یکی از راهکارهایی است که به افراد کمک میکند ماشین کاروان را با قیمت ارزانتر و پایینتری به دست بیاورند. در واقع به دلیل قیمت بالای ماشینهای کاروان، بسیاری از افراد تصمیم میگیرند که این سازه را به صورت دست دوم تهیه کنند تعمیرات کانکس.
به صورت معمول شرکتهای کانکسسازی، کانکسهای دست دوم را از فروشندگان خریداری میکنند. سپس بر روی آنها تعمیرات لازم را انجام میدهند و آنها را به عنوان کانکس دست دوم به فروش میرسانند.

این کانکسها از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار هستند و در مقایسه با ماشینهای کاروان نو از قیمت مناسبتر و پایینتری برخوردارند. فاصله بین محور و چرخ کانکس باید با عرض خیابان و همچنین وسیله نقلیه کشنده تناسب داشته باشد. عرض ماشین کاروان بهتر است 2 متر تا 2.5 متر باشد.

 

b2n

yun

rizy