کانکس پلیس

در این مقاله قصد داریم در مورد این کانکس صحبت نماییم. با توجه به گسترش شهرها و همچنین فاصله زیاد مراکز پلیس، اعم از پلیس نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی، نیاز است تا در مکان های مختلف کانکس هایی برای استقرار پلیس طراحی گردد. این کانکس ها باید از از موارد مختلفی برخوردار باشند که در این مقاله به صورت کامل به کاربردها و موارد مورد توجه در این کانکس می پردازیم.

 اهمیت کانکس پلیس

در مواردی که شهرها دارای توسعه زیادی می باشند، امکان این که بتوانیم در هر منطقه‌ ی کوچکی، پاسگاه و محلی برای استقرار نیروهای امنیتی و پلیس بسازیم، بسیار دور از ذهن است. در نتیجه برای مدیریت و ایجاد نظم بهتر در مناطق مختلف، نیاز است این کانکس نصب شود.

این کانکس ها دو کاربرد اساسی دارند؛ یکی برای نصب آن ها در محله های مختلف که باعث برقراری امنیت هرچه بیشتر و دسترسی آسان تر پلیس به محل وقوع جرم و حادثه می شود، و یک مورد نیز در جاده‌ها و مسیرهای طولانی برای برقراری هرچه بیشتر نظم و رسیدگی به موقع پلیس راهنمایی رانندگی به محل وقوع حادثه و تصادف و همچنین برقراری نظم در ترافیک و رفت آمد خودروها کاربرد دارند.

این کانکس مزایای فراوانی را در ایجاد نظم دارا می باشد. بنابر این اهمیت بسیار فراوانی در تمامی شهر ها و جاده های بین شهری دارند کانتینر پلیس.

مشخصات فنی کانکس های پلیس

 

مشخصات فنی کانکس های پلیس

مشخصات فنی کانکس های پلیس

کانکس های پلیس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ویژگی هایی که در ساخت یک این کانکس به کار می رود، بسیار متفاوت تر از سایر کانکس ها می باشد. این کانکس ها باید به شدت در برابر ضربه های سنگین، آتش سوزی و بلایای مختلف طبیعی، مقاوم باشند.

اهمیت استحکام این کانکس ها آنجا روشن می‌شود که هنگامی که درگیری و نزاع پیش بیاید، ممکن است به کانکس های پلیس حمله شود. همچنین ممکن است ضربات شدیدی به آن وارد شود و مورد آتش سوزی و تیراندازی قرار بگیرد. در نتیجه نیاز است بدنه آن استحکام کافی داشته باشد تا حفظ امنیت نیروهای پلیس را به ارمغان بیاورد و جلوی دسترسی افراد به اسلحه های موجود در کانکس ها را بگیرد.

این کانکس ها در دو نوع سیار و ثابت استفاده می شوند. کانکس های ثابت بیشتر در مناطق مسکونی که امکان جابجایی کانکس ها وجود ندارد، استفاده می شوند. اما کانکس های چرخدار و سیار، بیشتر در جاده ها و حریم های خارج شهری به کار می رود.

اجزای داخلی کانکس های پلیس

ابعاد ساخت و بخش های مختلفی که در این دسته از کانکس ها به کار می روند، متفاوت است. بر اساس محل نصب ، نوع کانکس (داخل شهری یا بین جاده ای)، امنیت منطقه و …، می توان ابعاد و امکانات داخلی مختلفی برای آن ها در نظر گرفت.

اما به صورت کلی، معمولا در این کانکس ها، دو اتاق طراحی می شود. کاربرد یکی از اتاق ها در واقع محلی برای استراحت افسر نگهبان یا پرسنل شیفت می باشد. زیرا کاملا واضح است که تمامی نیرو ها به صورت هم زمان به فعالیت نمی پردازند.

علاوه بر قسمت اتاق استراحت، یک اتاق و قسمت اداری نیز در این کانکس ها قرار گرفته است که افرادی که نوبت آن هاست در آن مستقر شده و به کارهای خود می پردازند. در این کانکس، درب و پنجره ای که به کار می رود، از جنس آلومینیوم مقاوم است . ضخامت و مقاومت آلومینیوم به کار رفته در این کانکس ها به دلایل امنیتی بیشتر انواع دیگر کانکس ها بوده تا امنیت نیرو ها و تجهیزات را حفظ نماید.

 رنگ بندی کانکس ها

 

رنگ بندی کانکس ها

رنگ بندی کانکس ها

کانکس ها باید به گونه ای طراحی شوند که با نگاه به آنها،‌ از دور، بتوان آن ها را تشخیص داد . بنابراین رنگ کانکس های پلیس اهمیت فراوانی دارد. در کانکس های پلیس راهنمایی و رانندگی، از رنگ سفید برای این کانکس ها استفاده می شود. روی این رنگ سفید معمولاً نوار آبی رنگ و نشان پلیس راهنمایی و رانندگی قرار می گیرد.

اما کانکسهای پلیس نیروی انتظامی کمی در رنگ خود تفاوت دارند . این کانکس ها نیز معمولا در رنگ سفید با نوار سبز رنگ مشخص می شود. البته باید توجه داشت در هر کشور، رنگ این کانکس ها، متناسب با رنگ سازمانی نیروهای پلیس آن کشور می باشد. در کشور ما رنگ سازمانی پلیس نیروی انتظامی سفید و سبز و رنگ سازمانی نیروی پلیس راهنمایی و رانندگی سفید و آبی می باشد.

در اکثر قریب به اتفاق کانکس های پلیس بالای این کانکس ها چراغ متحرک و چشمک زن نصب می شود. این چراغ ها در کانکس راهنمایی رانندگی به صورت چراغ های چشمک زن آبی و قرمز می باشند؛ اما در کانکس های پلیس نیروی انتظامی، بیشتر به صورت چراغ گردان قرمز طراحی شده اند کانکس متحرک.

امکانات و تجهیزات کانکس پلیس

بدنه آن ها بسیار مستحکم و ایمن می باشد تا در برابر هرگونه حمله و یا ضربه حفظ شود. این کانکس ها باید قابلیت نصب رادار، بلندگو، تجهیزات نظامی، تابلو و موارد دیگر را داشته باشند. شیشه های کانکس های پلیس هم باید به صورت ضد گلوله طراحی شوند. معمولاً در طراحی بدنه این کانکس، از ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده می شود.

ابعاد کانکس پلیس

 

ابعاد و اندازه کانکس پلیس

ابعاد و اندازه کانکس پلیس

کانکس های پلیس در ابعاد مختلفی طراحی می شوند. مثلاً در جاده های بین شهری ، زمانی که کانکسهای استقرار پلیس به صورت ثابت نصب می شود و یک مرکز پلیس طراحی می شود، این کانکس ها ابعاد بزرگتری را دارند. زیرا به عنوان محلی برای استراحت و استقرار نیروها نیز قرار می گیرند. که نیاز است در آنها چندین تخت خواب گذاشته شود؛ اما در کانکس های پلیس راهنمایی رانندگی و نیروی انتظامی در محله های کوچک مختلف، نیاز به وسعت این چنین بزرگی نمی باشد.

ویژگی های خاص این کانکس

کانکس های پلیس توسط مراکز خاصی طراحی و تولید می گردد و همه مراکز قادر به طراحی این دسته از کانکس ها نیستند. از آنجایی که این کانکس ها اهمیت بسیار زیادی در در حفظ نظم عمومی جامعه و کشور دارند ، باید توجه نمود که در ساخت آنها تمامی نکات امنیتی به دقت رعایت شود.

کانکس های پلیس از آنجایی که در محیط باز نگهداری می شود، نیاز است تا نسبت به سرما و گرما عایق باشد. همچنین در برابر صدا نیز عایق بندی کامل باید صورت بگیرد. اهمیت عایق بندی کانکس های پلیس به خصوص در جاده ها نقش پر رنگی پیدا می کند. این کانکس ها باید در برابر آب، گرما و سرما، صدای زیاد، گرد و خاک عایق بوده و جلوی هرگونه نفوذ این موارد را به داخل کانکس بگیرند.

مراکز ساخت کانکس پلیس

 

مراکز ساخت کانکس پلیس

مراکز ساخت کانکس پلیس

همچنین همانطور که بیان شد استحکام بدنه این کانکس ها نیز اهمیت فراوانی دارد. با توجه به شرایط ویژه ساخت این دسته از کانکس ها، می توان گفت گران قیمت ترین کانکس های موجود در بازار، مربوط به این دسته است . این کانکس ها به صورت کاملاً خاص ساخته می شوند . معمولا خود مراکز ساخت و سازی که در مجموعه ی پلیس فعالیت می کنند، این کانکس ها را طراحی می نمایند.

سخن پایانی

اهمیت استفاده از این سازه در مناطق مختلف، بسیار واضح و روشن است. اگر این کانکس ها نباشند، زمانی که یک پلیس به محل حادثه می خواهد برسد، بسیار زمان طولانی می شود.

چه پلیس راهنمایی رانندگی برای برقراری نظم ترافیکی، و نیز رسیدگی به تصادفات به وجود آمده در جاده ها و چه پلیس نیروی انتظامی برای رسیدن به محل وقوع جرم و حادثه های مختلف.

در نتیجه با توجه به اهمیت روز افزون این کانکس ها، توجه ویژه‌ای به نصب و برقراری محیط ایمن این کانکس ها توسط نیروی پلیس شده است. این کانکس باید از پیچیدگی های بسیار خاصی برخوردار باشد. مثلاً توانایی مقاومت در برابر ضربه، حمله، آتش سوزی و انفجار و گلوله داشته باشد کانکس در گلستان.

همچنین این کانکس ها باید عایق صوتی، حرارتی و عایق در برابر گرد و خاک باشند؛ ویژگی های خاص این دسته از کانکس ها ایجاب می کند که مراکز خاصی به تولید و ساخت و ساز آن ها بپردازند. ابعاد این کانکس ها با توجه به کاربرد آنها متفاوت است. در این مقاله به صورت مختصر به بررسی این کانکس ، ابعاد آن و ویژگی هایی که باید داشته باشد، پرداختیم . امیدوارم مطالب برای شما آموزنده و مفید واقع شده باشد.

 

b2n

yun

rizy