کانکس پزشکی

در شرایط کنونی کشور که کرونا یک مسئله و فراگیر شده ، کانکس پزشکی کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است.  مراکز واکسیناسیون بسیاری در این ایام از همین کانکس های پیش ساخته استفاده کرده اند . در واقع این کانکس ها نقش بسیار پررنگی در جلوگیری و مقابله با ویروس کرونا را داشتند.

در ایام قبل از واکسیناسیون ، نقش مکان‌هایی برای بستری بیماران ، و امروزه نیز مکان هایی برای زدن واکسن کرونا به افراد. دلیل استفاده زیاد از این سازه های پیش ساخته ، سرعت بسیار بالای ساخت آنها می باشد. زیرا طبیعتاً در شرایط بحرانی زمان زیادی برای ساخت و تاسیس بیمارستان وجود ندارد. در نتیجه دولت ها و مراکز بهداشت از کانکس های پیش ساخته برای مهار این بیماری استفاده می کنند.

 تجهیزات کانکس پزشکی

کانکس پزشکی به دو صورت ثابت و سیار استفاده می شود. هر دو نوع کانکس های پزشکی ، معمولاً دارای تجهیزات مستحکم و ساده می باشند . به عنوان مثال کپسول اکسیژن ، سیستم شوک ، سیستم احیا ، دستگاه اندازه گیری ضربان قلب ، دستگاه اندازه گیری فشار خون ، تهویه مناسب ، تخت های تاشونده و ثابت و موارد دیگر  کانتینر پزشکی.

طبیعتاً هر کدام از این موارد باید با استفاده از وسایلی که بتوان آنها را فیکس و ثابت نمود. به بدنه ی کانکس ثابت شوند تا در صورت حرکت کانکس ، آسیبی به وسایل وارد نشده و یا بر سر پرسنل و نیز بیمار نریزد .

مهمترین کاربرد کانکس پزشکی دسترسی افراد به خدمات عمومی پزشکی می باشد ، که به صورت کلی به خاطر نبود بیمارستان در نزدیکی محل مورد نظر ، در دسترس نمی باشد . برخی از کالاهای پزشکی دارای تجهیزات تخصصی نیز هستند . مثلاً در کانکس های پزشکی بزرگ تر می توان دستگاه عکسبرداری کوچک نیز قرار داد.

 

جهت هماهنگی و خرید با شماره 09122753600 تماس بگیرید.

 

کانکس های پرتو نگاری

 

کانکس های پرتو نگاری

کانکس های پرتو نگاری

در کانکس های پزشکی که در آنها تجهیزات عکس برداری و سی تی اسکن نگهداری می شود . به دلیل وجود اشعه‌های ایکس و تشعشعات مضر برای بدن انسان، دیواره های آن ها از مواد غیر قابل نفوذ مانند سرب استفاده می شود ، تا از هرگونه خروج اشعه ها جلوگیری نماید ، و خطرات آنها را کاهش دهد .

کانکس های سیار پزشکی با آمبولانس ها متفاوت هستند ، زیرا آمبولانس ها نیاز به سرعت جابجایی بالایی دارند ، و برای دسترسی هر چه سریع ‌تر نیروهای امداد و پزشکی به محل مورد نظر حادثه، به کار می روند . اما در کانکس‌های پزشکی سیار ، نیازی به حمل و نقل و جابجایی سریع نیست، و در نتیجه می توان آنها را به ماشین های کوچک کشنده متصل کرد. در برخی از کانونهای پزشکی ، ابعاد و اندازه به طوری طراحی شده که افراد بتوانند در بخشی از آن به استراحت هم بپردازند .

با توجه به کاربرد هایی که کانکس پزشکی در منطقه دارد می توان ابعاد و اندازه های مختلفی برای ساخت آن به کار برد . برخی از این کانکس ها ابعادی بیشتر از ۴۰ متر مربع دارند ، و جزء کانکس های بزرگ به حساب می روند.

این کانکس ها می توانند به صورت دو طبقه ، دوبلکس ، دو قلو و یا چند قلو ساخته شوند . معمولاً استفاده از کانکس پزشکی در موارد و شرایط بحرانی رواج بیشتری نسبت به شرایط عادی دارد . البته در شرایط عادی هم می‌توان به عنوان درمانگاه های کوچک از آنها استفاده کرد کانتینر 20فوت.

مزایای کانکس پزشکی

  •  سرعت زیاد در ساخت

گسترش هر چه بیشتر اقدامات درمانی عمومی در هر جامعه‌ای ، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . بنابراین باید سرعت ساخت این مراکز را افزایش داد . همانطور که می دانید برای ساخت یک بیمارستان در ابعاد کوچک ، ماه ها زمان نیاز است . اما با استفاده از کانکس پزشکی می توان در کمتر از از یک هفته هر منطقه را مجهز به خدمات درمانی نمود . هنگام وقوع زلزله و یا سیل که امکان امداد فوری به وسیله بیمارستان ها فراهم نیست ، با استفاده از کانکس پزشکی می‌توان ، بحران را به‌سرعت مدیریت نمود.

  • ایمنی بالا

ایمنی بالا

ایمنی بالا

یکی از مواردی که در ساختن بیمارستان اهمیت بسیار زیاد و اساسی دارد ، ایمنی بالای بیمارستان در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله است . این بیمارستان ها باید بتوانند در برابر حوادث طبیعی تاب آورده تا از صدمه بیماران بستری در آن ها جلوگیری نمایند.

زیرا همانطور که مشخص است بسیاری از بیماران توانایی فرار و پناه گرفتن در بیمارستان را ندارند و در صورت بروز حادثه می‌تواند ضررهای زیادی به آنها وارد شود . بنابراین ایمنی ساختمان های بیمارستانی اهمیت بسیاری دارد.

یکی از خصوصیات کانکس های پزشکی ، ایمنی بالای آنها در برابر انواع حوادث طبیعی . از جمله سیل ، زلزله ، طوفان و موارد دیگر است . باتوجه به سبک بودن وزن این سازه ها ، در صورت بروز زلزله ، ریزش آوار صورت نمی‌گیرد . و یا حتی در صورت تخریب بر اثر زلزله، با توجه به سبکی سازه های به کار رفته در آن و متریال شان آسیب جانی به جای نمی گذارد.

  • قابلیت حمل و نقل و جابجایی

دیگر از ویژگی‌های کانکس پزشکی این است که می‌توان آنها را به مناطق مختلف جا به جا نمود . به صورت کلی سازه های از پیش ساخته شده یا همان کانکس ها ، اکثراً این قابلیت پرتابل بودن را دارند . در حالی که حمل و نقل سازه هایی که از سیمان ساخته شده‌اند ، عملا امکان پذیر نیست کانکس متحرک.

دلیل قابلیت پرتابل بودن و جابجایی کانکس های پزشکی ، استفاده از مصالح سبک و کم حجم در آن می باشد . بنابراین می توان به راحتی آنها را با ماشین باربر انتقال داد . انتقال کانکس پزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . زیرا می‌توان با استفاده از این قابلیت ، خدمات پزشکی عمومی را در مناطق مختلفی قابل دسترس قرار داد .

  •  قابلیت تعمیر

 

قابلیت تعمیر

قابلیت تعمیر

از دیگر ویژگی هایی که سازه های پیش ساخته دارند ، قابلیت تعمیر آسان آنهاست . که این امکان را برای افراد فراهم می آورد تا بتوانند با کمترین مقدار هزینه، تعمیرات لازم را انجام دهند.

کانکس پزشکی از آنجایی که در معرض آسیب می باشد ، بسیار حائز اهمیت است که بتوان آنها را تعمیر نمود . تعمیرات کانکس پزشکی شامل تعمیر درب ، سقف و بدنه و یا پنجره کانکس می باشد. حتی می توان تغییرات بسیار اساسی در شکل و چیدمان آنها نیز اجرا نمود .

  •  قابلیت فروش

یکی دیگر از مزایای بسیار ویژه کلینیک های پزشکی ، این است که می‌توان آنها را به فروش برسانید . به هر دلیلی اگر کانکس دچار آسیب شد ، و یا اینکه کاربرد آن دیگر تمام شده بود ، می توان آنها را به صورت دست دوم به فروش رساند . و بسیاری از هزینه را برگرداند .

  •  قابلیت نصب در شرایط دشوار

در مناطق محروم که امکان تاسیس و ساخت بیمارستان وجود ندارد ، می‌توان با استفاده از کانکس پزشکی ، خدمات پزشکی و بهداشتی را در دسترس عموم قرار داد . این سازه ها قابلیت اینکه در مکان های صعب العبور نیز نصب شوند ، را دارند . در حالی که سازه های سیمانی ، فقط قابلیت نصب در محیط های آسفالت و مسکونی را دارند . همین مسئله باعث شده که بتوان از کانکس پزشکی به عنوان یک سازه مهم استفاده کرد.

 مشخصات فنی کانکس پزشکی

 

مشخصات فنی کانکس پزشکی

مشخصات فنی کانکس پزشکی

این کانکس ها در ابعاد و انواع مختلفی ساخته می شوند . یکی از کانکس های پزشکی که فروش بسیار زیادی را از آن خود کرده‌ اند ، کانکس های امداد و نجات است. معمولا این کانکس ‌ها از ورق کامپوزیت ساخته شده است  که استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد . و به همین خاطر باعث می شود ، کانکس آسیب نبیند. برخی موارد برای ساخت این کانکس ها از ورقه الکترواستاتیک استفاده می‌کنند . عمده کاربرد این کانکس ها در جاده‌ها اتوبان ها و ورودی‌های شهرها است.

جمع بندی و نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله بررسی شد ، به این نتیجه می رسیم که استفاده از کانکس پزشکی می‌تواند در شرایط بسیار حساسی ما را یاری نماید . با توجه به دسترسی آسان آن ها ، سرعت بالای ساخت ، هزینه های پایین ، امکان نصب در شرایط سخت ، امکان حمل آنها در شرایط صعب العبور ، سیار بودن ، قابلیت حمل و نقل ، و جابجایی ، ویژگی پرتاب بودن آن ها ، و موارد دیگر کاربرد بالایی یافته آمد تعمیر انواع کانکس.

انواع مختلفی از کانکس های پزشکی موجود است که می توان به کانکس سیار و یا ثابت اشاره نمود . این کانکس ها معمولاً در جاده ها ، بزرگراه ها ، اتوبان ها و و ورودی های شهر نصب می شوند . همچنین در شرایط بحرانی استفاده از آنها بسیار مهم می باشد.

در این مقاله به بررسی انواع کانکس پزشکی ، کاربردها و ویژگی های آن پرداختیم . ممکن است بسیاری از این مطالی برای شما جالب و جدید به نظر رسیده باشد امیدوارم قابل استفاده قرار گرفته باشد.

b2n

yun