کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی یکی از پرکاربردترین سازههای پیش ساخته به شمار میآید که با اسامی دیگری نظیر کانکس توالت سیار، کانتین سرویس بهداشتی یا دستشویی سیار نیز شناخته می شود کانتینر سرویس بهداشتی.

این دستشوییهای سیار به صورت تک چشمه، دو چشمه و چند چشمه به بازار عرضه میشوند. آنها میتوانند متناسب با نیاز خریدار، علاوه بر واحد دستشویی از امکاناتی نظیر روشویی و دوش حمام نیز برخوردار باشند. همچنین این سازهها را میتوان متناسب با فرهنگ افراد یک منطقه به صورت توالت فرهنگی یا ایرانی مورد استفاده قرار داد.
این کانکسها با توجه به اهمیت داشتن بهداشت فردی و گروهی افراد و نصب سریع و راحت آنها در تمامی اماکن عمومی، کارخانهها، سازمانها و ادارات مورد استفاده قرار میگیرند.

به عنوان مثال بسیاری از پروژههای ساختمانی و عمرانی در خارج از شهر و مکانهایی که دسترسی به سرویس بهداشتی وجود ندارد اجرا میشوند. در این هنگام میتوان کانتین سرویس بهداشتی را خیلی سریع در محل نصب و مورد استفاده قرار داد.

انواع کانکس سرویس بهداشتی

 

انواع کانکس سرویس بهداشتی

انواع کانکس سرویس بهداشتی

کانتینهای سرویس بهداشتی با کلمه چشمه از یکدیگر متمایز میشوند. در حقیقت چشمه واحد شمارش این دستشوییهای سیار محسوب می‌شود. به همین دلیل کانتینهای سرویس بهداشتی به صورت تک چشمه، دو چشمه و چند چشمه دسته‌بندی می‌شوند.

⦁ کانتینر سرویس بهداشتی تک چشمه یا تک کابین

کانتین سرویس بهداشتی تک چشمه از سادهترین انواع این سازه به شمار میآید که در حقیقت یک کیوسک کوچک است. این کانکس دارای یک چشمه توالت است و درون آن یک روشویی تعبیه شده است.
این نوع کانکس بیشتر در پروژههای عمرانی و ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. در برخی موارد نیز دارای حمام است که در این صورت ابعاد آن نیز افزایش پیدا میکند.

⦁ کانتین دو چشمه

این نوع دستشویی سیار در واقع دو عدد کانکس تک چشمه محسوب میشود که به یکدیگر متصل شده و در کنار یکدیگر قرار گرفتهاند. به همین دلیل دارای دو چشمه توالت است که درون هر کدام از آنها یک روشویی قرار دارد.

⦁ کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه

 

کانکس سرویس بهداشتی چندچشمه

کانکس سرویس بهداشتی چندچشمه

سازه سرویس بهداشتی چند چشمه میتواند از ۳ تا ۱۲ چشمه برخوردار باشد. به همین دلیل در مناطقی مورد استفاده قرار میگیرد که تعداد افراد استفاده کننده از سرویس بهداشتی زیاد باشد کانکس مسکونی.

استفاده از این نوع دستشویی سیار در مقایسه با استفاده از چند کانکس تک چشمه به صورت مجزا بسیار مقرون به صرفهتر است. با توجه به این که تمامی تاسیسات مکانیکی آن نیز در یک قسمت متمرکز شده‌اند، به همین دلیل هزینه‌های مرتبط با ساخت، نگهداری و تعمیرات آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

کانتینهای سرویس بهداشتی دو چشمه و چند چشمه به صورت راهرودار و بدون راهرو به بازار عرضه می‌شوند. در نوع اول درب ورودی کانکس مستقیماً به داخل سرویس بهداشتی باز می‌شود که داخل آن یک روشویی تعبیه شده است. اما در نوع دوم با باز کردن درب کانکس یک راهرو مشاهده می‌شود که دارای چند روشویی، آینه، فن تهویه و … است.

انواع کانکسهای توالت سیار از سیستم لولهکشی و برق برخوردار هستند. و در تمامی آنها لولهکشی به وسیله لولههای سفید و به شکل روکار صورت میگیرد. همچنین در دستشوییهای سیار راهرودار چند پریز تعبیه میشود.

ویژگی کانکس سرویس بهداشتی

کانکس‌های سرویس بهداشتی دارای انواع مختلفی هستند اما در حالت کلی از ویژگی‌های زیر برخوردار هستند:
قابلیت انتقال دستشویی سیار: بارزترین ویژگی سازه سرویس بهداشتی قابلیت جابهجایی آن است. به همین دلیل است که میتوان از آن در هر مکانی بهره گرفت.

سرعت نصب بالا کانتین سرویس بهداشتی: کانکس توالت سیار ابتدا در کارگاه و کارخانه تولید میشوند. به همین دلیل نصب و راه اندازی آنها به زمان زیادی نیاز ندارد.
ساخت سازه سرویس بهداشتی در سایز و ابعاد سفارشی: این نوع کانکس را می توان مطابق با نیاز خریدار در تمامی ابعاد بدون هیچ گونه محدودیتی ساخت و تولید کرد.
مقاومت در برابر رطوبت: کانتین سرویس بهداشتی به صورت مداوم با آب در تماس است. به همین دلیل در هنگام ساخت و تولید آنها تمامی قسمتهای کانکس نظیر سقف، دیواره و کف، عایقبندی و درزبندی میشود.

بدین وسیله دیگر راهی برای نفوذ آب درون سازه وجود نخواهد داشت. مجهز بودن به سیستم اعلام حریق: درون این نوع سازه سنسور هشدار دود و آتش تعبیه شده است تا بتوان بدین وسیله امنیت سازه تامین شود.

قیمت کانکس سرویس بهداشتی

 

قیمت کانکس سرویس بهداشتی

قیمت کانکس سرویس بهداشتی

در تعیین قیمت دستشوییهای سیار عوامل زیادی میتوانند مؤثر باشند که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: مصالح به کار رفته در کانکس توالت سیار: متریال و مصالح به کار رفته در ساخت کانتین سرویس بهداشتی نقش موثری در تعیین قیمت آنها دارد.

به عنوان مثال به صورت معمول جنس بدنه خارجی دستشوییهای سیار از ورق گالوانیزه شادولان یا فرمدار با رنگ کورهای است. بدنه داخلی آن نیز از جنس pvc ساخته شده که به وسیله پلی استران عایق کاری شده است. کف کانکس نیز با جنس فایبرگلاس یک تکه ساخته میشود که از قابلیت شستشو برخوردار است کانکس در یزد.

برای ساخت در و پنجرهها نیز از جنس آلومینیوم بهره گرفته شده است. هر چه مواد و مصالح به کار رفته در کانکس مرغوبتر و با کیفیتتر باشد، قیمت کانکس نیز افزایش پیدا می‌کند.
ابعاد کانکس سرویس بهداشتی: دومین فاکتور موثر در قیمتگذاری کانتینهای سرویس بهداشتی ابعاد آن است. این دستشوییهای سیار در ابعاد و اندازههای کوچک و بزرگ طراحی و ساخته میشوند.

به صورت قطعی هرچه سایز کانکس بزرگتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. تجهیزات و امکانات کانکس توالت سیار: هرچه ساخت و طراحی یک سازه سادهتر انجام شود، قیمت آن نیز پایینتر خواهد بود و برعکس. به عنوان مثال یک کانتین سرویس بهداشتی راهرودار که علاوه بر دستشویی از حمام، آینه و روشویی نیز برخوردار است، قیمت بالاتری دارد.

 

b2n

yun

rizy