کانتینر دوبلکس

علاوه بر عمده کاربری کانتینرها به عنوان حمل و نقل ، استفاده از کانتینر دوبلکس نیز رایج شده است . این کانتینرها در واقع همان کانتینرهای مسکونی هستند که با قابلیت دو طبقه شدن و طراحی دوبلکس ساخته شده اند . در این مقاله می خواهیم به بررسی کانتینر مسکونی و کانتینر دوبلکس بپردازیم کانکس دوبلکس.

 طراحی کانتینر دوبلکس

معمولاً کانتینر هایی که به عنوان سازه مسکونی یا در سطح شهر با کاربردهای دیگر به کار می روند ، سرگذشت و داستان یکسانی دارند . در ابتدا این دسته از سازه ها در کشتی ها به عنوان حمل و نقل استفاده می شدند . البته علاوه بر حمل و نقل دریایی در کشتیرانی ها ،‌ به وسیله قطار ، جرثقیل ، و یا هواپیما نیز جا به جا می گشتند .

بنابراین عمده کاربری کانتینرها ، در ابتدا همگی جابجایی و حمل و نقل به منظور راه اندازی تجارت ها بود . تمامی کانتینرها ابتدا یکی از همین ابزارهای انتقال بین المللی کالا و بار حساب می شدند که با استفاده از آنها می شد هزینه ها را به شدت کاهش داده و همچنین سرعت و امنیت تجارت را به مراتب افزایش داد .

اما هرکدام از این کانتینرها دارای یک مدت مشخص برای عمر مفید خود هستند که در هنگام صدور و تولید این سازه ها ، در برگه ای به نام برگه مشخصات یا همان برگه سبز ذکر شده اند . برگ سبز در واقع همان شناسنامه کالا و محصول است که مشخص می‌کند تا چه مدت می توان از این سازه در تجارت و حمل و نقل استفاده نمود .

ورود کانتینر به حریم شهری

 

ورود کانتینر به حریم شهری

ورود کانتینر به حریم شهری

پس از اینکه عمر مفید این سازه ها به اتمام رسید ، افراد دارای تجارت و کشتی رانی آنها را به فروش و مزایده می‌ گذارند . پس از فروش آن ها از آنجایی که دیگر نمی ‌توان کانتینرها را در حمل و نقل دریایی استفاده نمود ، کاربردهای دیگری از آنها فراهم می آید که این کاربردها با توجه به نوع کاربری آن ، تغییراتی را در ساختار کانتینرها می طلبد خرید کانکس دوبلکس.

کانتینرها می‌تواند در کاربری‌های مختلفی مانند انبار ، کانتینر مسکونی ، کانتینر اداری ، کانتینر پزشکی ، کانتینر سرویس بهداشتی ، کانتینر فارم ماینینگ ، کانتینر معدن ، کانتینر پلیس ، کانتینر دو طبقه ، کانتینر رستوران و موارد بسیار دیگر استفاده شده و به بهره‌برداری برسد.

افراد بسیاری از این کانتینرها به عنوان سکونتگاه استفاده می کنند . اندیشه و تفکر استفاده از کانتینر به عنوان سکونتگاه ، ابتدا از اروپا به وجود آمد . پس از آن نیز چ در کشورها و مناطق مختلف استفاده شد . از جمله آمریکا و پس از آن آسیا . در چند سال اخیر نیز برخی از افراد از کانتینر به عنوان سکونتگاه دائمی و موقت استفاده می کنند .

با ایجاد تغییراتی در این سکونتگاه ها ، می‌توان شکل ها و طرح های مختلفی به آن بخشید . به عنوان مثال یکی از این طرح ها و شکل ها ، کانتینر دو طبقه یا کانتینر دوبلکس است که شکل زیبایی را نیز می توان برای آن طراحی نمود .

مراحل ساخت کانتینر دوبلکس

برای اینکه بتوان از یک کانتینر برای سکونتگاه به صورت دائمی و موقت استفاده نمود ، نیاز است مراحلی طی گردد . برخی از این مراحل ، مانند همان ساختمان سازی سنتی است . در ادامه به این موارد می پردازیم .

  • انتخاب زمین

 

انتخاب زمین

انتخاب زمین

در ابتدا باید مکان مناسبی را برای نصب کانتینر مسکونی در نظر گرفت . این زمین نباید زیادی نرم و یا بر روی حفره زیر زمینی باشد . با وجود این که نیازی به در نظر گرفتن تمامی شرایط مناسب برای یک زمین مناسب ساختمان سازی در آن مطرح نیست ، اما حداقل هایی باید در آن در نظر گرفته شود .

  • نقشه کانتینر

بعد از اینکه ابعاد زمین مشخص شد ، و مساحت مورد نظر برای قرار گرفتن کانتینر به عنوان سکونتگاه روشن گشت ، آنگاه توسط یک مهندس باید نقشه کانتینر مسکونی طراحی شود . اندازه کانتینر ها بین ده الی ۵۰ فوت است ؛ البته ابعاد استاندارد رایج آن ۲۰ و ۴۰ فوت می باشد . اما با این وجود ، اگر افرادی به دنبال فضای بزرگتر برای کانتینر خود هستند ، می توان با قرار دادن چندین کانتینر در کنار همدیگر ، یک کانتینر چند قلو را ساخت تا ابعاد بزرگتری را فراهم نمود .

  • کانتینر چندقلو

 

کانتینر چندقلو

کانتینر چندقلو

برای اینکه یک کانتینر دوقلو یا چندقلویی داشته باشیم ، در ابتدا ، یک طرف از از دیواره های کانتینر هایی که مدنظر است را جدا می کنند ، سپس از قسمت هایی که جدا گشته اند ، کانتینر ها را به یکدیگر به وسیله جوش های ممتد متصل می کنند . البته در

این مورد باید به نکاتی توجه کرد . از جمله این که سایز دوتا کانتینر باید به اندازه هم دیگر باشد . همچنین دیواره هایی که برش می خورند ، هر دو دیواره های طولی باشند . به وسیله این کار ، شما می‌توانید عرض مناسبی برای طراحی و اجرای نقشه مد نظر خود داشته باشید .

برای اینکه کانتینر مسکونی هرچه بیشتر به طرح ذهنی افراد نزدیک شود ، می توان با استفاده از برنامه هایی مانند اتوکد یا تری دی مکس ، و طراحی های سه بعدی و یا دو بعدی ، ابتدا نقشه ها را به صورت دقیق تهیه کرد . در این حوزه معماران و مهندسان خبره می توانند به شما کمک نمایند .

 امکانات کانتینر مسکونی

زمانی که قصد تهیه نقشه کانتینر مسکونی را دارید ، باید ابتدا مشخص کنید که کانتینر دوبلکس شما دارای چه امکاناتی باشد . از آنجایی که کانتینر دوبلکس معمولاً در کاربرد مسکونی استفاده می شود ، بنابراین در ساخت آن باید به داشتن مواردی مانند آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، حمام ، اتاق خواب ، اتاق نشیمن ، و اتاق پذیرایی در نظر گرفت .

اما اینکه هر کدام از این دو طبقه ، شامل چه مواردی باشند و آیا سازه هایی که در دو طبقه به کار می رود مانند هم باشند یا خیر ، بسته به سلیقه مشتری می تواند متفاوت باشد . به عنوان مثال می توان آشپزخانه را فقط در طبقه پایین قرار داد و اتاق های خواب را در طبقه بالا ، و یا میتوان هر طبقه را دارای سرویس بهداشتی و حمام مجزا نمود .

پیاده سازی

 

پیاده سازی

پیاده سازی

پس از اینکه نقشه مناسب طراحی شد ، نوبت به پیاده‌سازی نقشه طراحی شده می رسد . کانتینرهای مورد استفاده از آنجایی که در تجارت و حمل و نقل دریایی استفاده می شدند ، درب نفر رو و پنجره ندارند . در نتیجه در گام بعدی باید این کانتینرها را برای ایجاد درب و پنجره مناسب برش داد کانتینر 20فوت.

متناسب با ابعاد کانتینر و نقشه آن ، ابتدا مشخص می‌کند که این برش ها در کدام قسمت ها قرار داده شود و پس از اینکه این قسمت ها مشخص شد ، استفاده از در و پنجره و جایگذاری آن ها شروع می شود . نوع درب و پنجره که در کانتینر ها به کار می رود ، متناسب با نیازها و بودجه و طرح ذهنی شما می تواند متفاوت باشد.

همچنین آب و هوا نیز اهمیت زیادی در انتخاب مصالح و متریال دارد . بنابر این ، دست افراد برای انتخاب مصالح و متریالی که در درب و پنجره و نیز دیواره‌ها و نما به کار می برند ، باز است .

عایق‌ سازی کانتینر دوبلکس

کانتینر دوبلکس باید به صورت دقیق و قوی عایق بندی شود . زیرا بدنه و سقف کانتینرهای استفاده شده به عنوان کانتینر مسکونی ، همگی فلزی می باشند و همین فلزی بودن آنها باعث می شود ، سرما و گرما را در تابستان و زمستان انتقال داده و باعث تحت تاثیر قرار گرفتن شدید هوای درون کانتینر با بیرون شود .

همین مسئله باعث سختی سکونت در آن می گردد . پس باید بتوان با استفاده از عایق بندی مناسب به وسیله موادی که برای این کار مناسب هستند ، هوای داخل را ایزوله نمود .

این عایق سازی به وسیله مواد مختلفی صورت می پذیرد . از جمله می توان به مواردی مانند پلی اورتان ، پلی استایرن ، فوم ، پشم شیشه ، پشم سنگ و موارد دیگر اشاره نمود .

هر کدام از این موارد با توجه به موقعیت جغرافیایی و محیطی کانتینر متفاوت است . اما معمولاً به صورت کلی پلی‌اورتان بهترین و رایج ترین گزینه برای عایق بندی می باشد . پس از اینکه عایق بندی به صورت کامل انجام شد ، نوبت به ایجاد زیرساخت های مختلفی در کانتینر می شود .

از جمله می توان به موارد لوله کشی آب سرد و گرم ، لوله کشی گاز ، سیم کشی ، ایجاد منبع آب ، چاه تخلیه آب و فاضلاب و موارد دیگر اشاره نمود .

 جمع‌بندی

 

جمع_بندی

جمع_بندی

با ورود کانتینر ها به فضاهای شهری ، مهندسان و طراحان کاربردهای مختلفی را برای آن ایجاد و طراحی نمودند . یکی از این کاربردها استفاده از کانتینر به عنوان کانتینر مسکونی و یا کانتینر دوبلکس بود که می تواند محیط زندگی دائمی یا موقتی را برای افراد فراهم آورند . این کانتینرها طراحی و نقشه کشی خاص خود را می‌طلبد. و به صورت خام قابل استفاده نیستند.

بلکه باید تغییراتی را در آنها ایجاد نمود ؛ از جمله اینکه در و پنجره هایی در آن قرار داد و یا اینکه کفپوش و دیوارپوش های آن را تعویض نمود . همچنین عایق بندی در آنها اهمیت زیادی دارد . بنابراین با استفاده از تغییراتی که در کانتینر ها ایجاد می شود ، می‌توان فضای شخصی سازی شده و مناسبی را برای سکونتگاه برگزید. در این مقاله به بررسی انواع کانتینر دوبلکس و مراحل ساخت آن پرداختیم . امیدوارم قابل استفاده واقع شده باشد.

Duplex container

b2n

yun