کانتینر انباری

کانتینر ها کاربردهای مختلفی دارند . یکی از کاربردهای آن ها، کانتینر انباری می باشد. به صورت کلی کانتینرهای ابتدایی ، همگی از ابزارهایی بودند که در کشتی برای انتقال کالا و محصولات در سیستم حمل و نقل دریایی استفاده می شدند ، و به وسیله این کانتینرها و کشتی ها، کالاهای مختلف به صورت جهانی حمل و نقل می شدند کانکس انباری.

معمولاً با توجه به گنجایش بسیار آن ها، و نیز مقاومت زیادی که در برابر شرایط و عوامل محیطی داشتند، بیشتر کاربرد آنها در زمینه حمل و نقل دریایی بود؛ اما با گذشت زمان ، این کانتینرها مصارف دیگری نیز پیدا نمودند . یکی از این مصارف استفاده از کانتینر ها به عنوان کانتینر انباری بود که در این مقاله به صورت کامل به آن می پردازیم.

کانتینر انباری چیست؟

منظور از کانتینر ، فضای مستحکم و بسیار قدرتمندی است که دارای اسکلت فلزی و ورقه هایی در بدنه خود می باشند که بسیار قدرتمند است . مقاومت بالای این کانتینرها در برابر نفوذ آب ، شرایط ویژه ای به آن ها بخشیده است .

اندازه کانتینر ها با توجه به استانداردهای جهانی مشخص می شود . می توان از آنها در جهت صادرات کالا به دورترین نقاط دنیا استفاده کرد .با پیشرفت هایی که در زمینه علم و تکنولوژی داشتیم ، کاربرد ها و اهداف مورد استفاده در کانتینر ها افزایش پیدا کرد ، و با تغییراتی که در آنها صورت پذیرفت ، امروزه کاربردهای بسیار بیشتری پیدا کرده اند. به عنوان مثال ، می توان از کانتینرها به عنوان کانتینر مسکونی، اداری ، فروشگاهی ، پزشکی و موارد دیگر نام برد.

اما با وجود تغییرات و گسترش روز افزون این کانتینرها در کاربردهای مختلف ، همچنان استفاده از آن ها در صنعت دریایی و کشتیرانی برتری داشته، و معمولاً با گفتن نام کانتینر ، تصویر بندرگاه های عظیم در ذهن افراد ترسیم می شود.

ویژگی های کانتینر انباری

 

ویژگی های کانتینر انباری

ویژگی های کانتینر انباری

یکی از کاربردهای کانتینرها همانطور که گفته شد، کانتینر انبار می باشد. قبل از اینکه به مبحث کانتینر انبار به صورت کامل بپردازیم ، ابتدا خصوصیات اصلی کانتینرها را با یکدیگر بررسی می نماییم ؛ خصوصیات کانتینر اهمیت زیادی دارند. زیرا با استفاده از آن ها می توان، تجارت ها را در سرتاسر دنیا شکل داد.

با توجه به اهمیت بالایی که در ساخت کانتینر ها وجود دارد. استاندارد های جهانی و واحدی برای آن ها در نظر گرفته شده است ؛ به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • استحکام کافی

با توجه به این مورد که کانتینر از یک اسکلت فلزی بسیار قدرتمند ساخته شده است و چهارچوب آن با ستون های آهنی محکمی طراحی شده اند، در نتیجه کانتینرها استحکام زیادی دارند.

همچنین بدنه آن ها نیز از ورق های فولادی با ضخامت بالا ساخته شده است. در نتیجه این کانتینر ها استحکام بالایی دارند و هنگام جابجایی در صورت برخورد با دیواره ها و سایر کانتینر ها آسیب نمی بینند . و نیز هنگام بلند کردن آنها به خاطر حجم زیاد بار ، تغییر فرم و شکل نمی ‌دهند.

  • امنیت لازم

 

امنیت لازم

امنیت لازم

زمانی که یک کانتینر ساخته می شود ، علاوه بر استحکامی که دارد ، باید در برابر لرزش ، زلزله ، ضربه ، تکان های شدید کشتی بر اثر موج ها ، و موارد دیگر ، امنیت لازم را داشته باشد تا آسیب نبیند . و نیز کالاهای داخل آن هم سالم بماند کانتینر فروشگاهی.

  • مناسب بودن برای بارگیری و تخلیه

یکی دیگر از مواردی که در ساخت کانتینر ها اهمیت دارد ، این است که طراحی آنها به گونه‌ ای باشد. که هنگام بارگیری و تخلیه ، بتوان سرعت عمل داشت . با طراحی مناسب کانتینر ها ، از لحاظ ابعاد و موارد دیگر ، می ‌توان این سرعت را به وجود آورد .

  • طراحی و پیاده سازی متناسب با جایگاه مورد استفاده

 

طراحی و پیاده سازی متناسب با جایگاه مورد استفاده

طراحی و پیاده سازی متناسب با جایگاه مورد استفاده

کانتینر ها را با توجه به اینکه در چه جایگاهی می ‌خواهند مورد استفاده قرار بگیرند ، طراحی و پیاده سازی می نمایند و بنابراین علی رغم ویژگی‌های یکسان در تمامی کانتینرها ، یکی از مواردی که باعث تفاوت آنها می شود همین جایگاه مورد استفاده از کانتینر در آن هاست .

  • هماهنگی بین گنجایش کانتینر و کالا های ارسالی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت نمود ، این است که هر کانتینر قرار است چه مقدار کالای ارسالی در خود جای دهد. در اندازه و ابعاد فاصله ی مرکز کانتینر تا ستون های اطراف ، مقاومت جنس بدنه کانتینر، و موارد دیگر باید به گونه ای عمل کرد. که ظرفیت پذیرش مقدار مورد نظر کالای ارسالی را داشته باشد. اگر نه با استفاده بیش از ظرفیت و گنجایش کانتینر ممکن است کانتینر و محصولات آسیب ببیند کانکس متحرک.

  • تجهیزات متناسب با نوع کالا

 

تجهیزات متناسب با نوع کالا

تجهیزات متناسب با نوع کالا

طراحی کانتینر ها و سازه های پیش ساخته ، متناسب با شرایط و محلی است که قرار است از آن ها استفاده شود ، و نیز کالاهایی که در آن قرار داده می شود؛ به عنوان مثال، زمانی که از کانتینر در جهت نگهداری و انبار کردن محصولات و مواد فاسد شدنی استفاده می شود نیاز است کانتینرها سیستم خنک کننده داشته باشند و موارد دیگر . اینها نکاتی بود که به صورت کلی در مورد کانتینر باید بیان می شد ؛ اما کمی هم به صورت اختصاصی در مورد کانتینر انبار صحبت کنیم.

ساختار کانتینر انباری

یکی از محکم ترین و ساده ترین انواع کانتینر ، کانتینر انباری می باشد که از پرکاربردترین انواع این سازه ها به حساب می آید . در واقع کانتینر انباری ، مانند یک جعبه بزرگ فولادی محکم و قدرتمند است که همچون یک گاوصندوق بسیار محکم به صورت ایمن و نفوذ ناپذیر عمل می کند ؛ استفاده از این کانتینرها برای موارد گوناگونی امکان پذیر است .

به عنوان مثال برای نگهداری لوازم خانگی ، یا استفاده از آن ها در مراکز تعمیرات ماشین ، برای نگهداری از تجهیزات مورد نیاز ، یا به عنوان مثال برای نگهداری و انبار کردن محصولات کشاورزی ، یا نگهداری از لوازم صنعتی ، ماشین آلات و یا حتی انبار کردن خودروهای داخلی و خارجی ، و بسیاری کاربرد دیگر که می توان از آنها استفاده کرد .

به صورت کلی ، کانتینر انباری در مواردی کاربرد دارد که نیاز به نگهداری و انبار کردن کالاهای مختلف است . و همچنین استحکام ، و مقاومت کافی این کانتینرها اهمیت دارد . در این گونه موارد می توان از کانتینر انباری استفاده کرد

تناسب با مواردی که در این سازه های پیش ساخته می‌خواهند نگهداری شوند. کانتینر ها می توانند دارای تجهیزات مختلفی گردند غ به عنوان مثال ، هنگام انبار کردن کالاهای فاسد شدنی ، از کانتینرهای یخچال دار که هوای خنکی دارند ، استفاده می شود. پس می توان کاربری این سازه های پیش ساخته را تغییر داد کانکس دوبلکس.

ساخت کانتینر انباری

 

ساخت کانتینر انباری

ساخت کانتینر انباری

در ساخت یک سازه پیش ساخته انباری ،  که از کانتینر ساخته شده ، بدنه و ساختار بسیار محکم دیده می شود. زیرا کانتینر در واقع ۹۰ درصد فولاد است . با نگاهی به این سازه ها ، می بینیم به جز کف و برخی از نمای دیوار های داخلی ، هیچ چیز دیگری غیر از فولاد یافت نمی شود. بنابراین آنها از استحکام بسیار زیادی برخوردارند. برخلاف کانکس های انباری که در آن ها متریال گوناگونی استفاده می شود .

کانتینر ها را می توان با وسایل نقلیه بزرگ ، مانند قطار ، هواپیما ، کشتی ، کامیون های بزرگ ، تریلی ۱۸ چرخ ، و موارد دیگر جابجا کرد . معمولاً کانتینر هایی که در کشتیرانی ها ، جابجا و حمل و نقل می شوند ، کانتینر استاندارد نام دارد. ویژگی های آنها مطابق با استاندارد های مطرح شده در زمینه ساخت کانتینر می باشد .

این سازه ها در برابر انواع عوامل طبیعی ، مانند باد و طوفان ، زلزله ، آفتاب ، باران ، و موارد دیگر مقاومت زیادی دارند ؛ بارگیری آنها توسط جرثقیل های آهنربایی و مگنت بسیار سریعتر و بهتر انجام می شود .

جمع بندی

با وجود این که کانتینر ها ابتدا برای حمل و نقل دریایی استفاده می شدند ، اما با گسترش تکنولوژی و تغییراتی که در آنها صورت پذیرفت ف کاربردهای مختلفی پیدا نمودند . از جمله ی این کاربرد ها می توان به مواردی مانند کانتینر پزشکی ، کانتینر انباری ، کانتینر اداری ، کانتینر ماینینگ ، کانتینر سرویس بهداشتی ، کانتینر مسکونی ، کانتینر مدیریتی و … ، نام برد.

یکی دیگر از این کاربردها ، استفاده از آنها در انبار بود . پس از مدتی کانتینرهای انباری پا به عرصه نهاد و به سرعت گسترش یافتند. کانتینر های انباری دارای ویژگی های مختلفی هستند ؛ از جمله اینکه مقاومت بالایی داشته ونیز کیفیت ساخت فوق العاده ای دارند.

همچنین در برابر انواع حوادث انسانی مانند ضربه و غیره و نیز حوادث طبیعی مانند سیل ، باد ، باران ، طوفان ، زلزله ، و موارد دیگر مقاومت بالایی دارند. در این مقاله در مورد انواع کانتینر و به خصوص کانتینر انباری ، روش ساخت ، مزایا و کاربردهای آن صحبت نمودیم. امیدوارم مورد استفاده واقع شده باشد.

 

b2n

yun

rizy